Kurnik w HTML5. Koniec Javy, koniec epoki

 

Wszędzie wokół Zynga, gry flashowe, Minecrafty, Angry Birdsy czy setki innych gier na telefony i tablety, a ja od 7 lat zaglądam co jakiś czas do jednego i tego samego serwisu z grami: Kurnika.

A w zasadzie zaglądam do jednej gry, której (nad czym bardzo, bardzo ubolewam) jeszcze nie spotkałem nigdzie indziej: Tysiąca. Szykując się dzisiaj do okrągłej 950-tej partii, zauważyłem informację o uruchomieniu bety nowej wersji gry, która w końcu nie będzie wymagać Javy. Klik! No i gramy.

Bardzo się cieszę z przepisania gry na HTML5, ponieważ oznacza to w przyszłości dużo łatwiejsze przeportowanie gry na urządzenia mobilne. A bardzo chętnie bym rozegrał wieczorem „do poduszki” partyjkę na telefonie. Kurnik.pl jest teraz dla mnie chyba ostatnim powodem instalacji wirtualnej maszyny Java w nowym systemie.

Pierwsze wrażenie: rany, wszystko jakieś takie „inne”. Niby system ten sam, kolorystyka i układ planszy identyczny, ale drobne elementy w systemie zmienione. Na przykład przy licytacji nie ma już wielu przycisków z kwotami tylko trzeba wybierać wartość przy pomocy +/-.

No i najważniejsze: „rozmyte” karty i jakaś taka duża plansza strasznie odrzucają od gry, ledwo tę jedną partię rozegrałem i na razie koniec. W FAQ opisano to następująco: „- niewyraźna grafika, duże karty? → ustaw normalną rozdzielczość, wyłącz zoom” – ale CTRL+0 nic nie daje, nie wiem też jak mam wybrać na laptopie „normalną rozdzielczość”.

Na telefonie też jeszcze się pograć wygodnie nie da, bo plansza nie dopasowuje się do wielkości ekranu. Ale może wraz z wyjściem gry z wersji „beta” coś się zmieni na plus.

Swoją drogą, dalej podziwiam platformę, że wciąż się trzyma na rynku, ma wiernych graczy i nadal połowy ekranu nie zajmują reklamy czy zachęty do wykupienia konta Premium.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 3 października 2012
Tagi:
Kategorie: ciekawostki, Gry, gsm, internet, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Kurnik w HTML5. Koniec Javy, koniec epoki"

 1. Ciekawe, w jaki stopniu straci na rezygnacji z java.

  Autor komentarza, czwartek, 4 paź 2012 #

 2. Kurna, wreszcie! Wreszcie coś się ruszyło. Bo tak jak wchodzę co jakiś czas na Kurnik, tak chyba od jakichś dziesięciu lat wszystko w serwisie było identyczne, żadnego rozwoju… a tutaj… :)

  Autor komentarza, poniedziałek, 12 lis 2012 #

  • Jak to nie ma zmian? Literaki ewoluują od samego początku (słownik, reguły, ilość graczy przy stole, sposób wybierania stołu i mnóstwo innych drobiazgów). Może nie wszystkie gry są aktualizowane / unowocześniane na bieżąco, ale te najpopularniejsze na pewno.

   Zaś co do samego html5 – fajnie, może wreszcie będzie można popykać w literaki na telefonie :) O ile dożyję…

   Autor komentarza, piątek, 21 gru 2012 #

 3. jak na razie java jeszcze jest , jak zniknie to przestane grać bo ten ten nowy tryb jest tak samo niegrywalny jak niegrywalne sa serwisy gier na wp, interi czy gg

  Autor komentarza, sobota, 2 lut 2013 #

 4. Stary dobry kurnik, rozwija się :)

  Autor komentarza, poniedziałek, 18 lut 2013 #

 5. Przykład geniuszu w prostocie. Na pewno dobra decyzja z tym HTML5, widać, że właściciele stron stawiają na tą nową technologię coraz chętniej.

  Autor komentarza, piątek, 22 lut 2013 #

 6. I bardzo dobrze, Java coraz bardziej zamula, a najgorsze są akrualizacje co tydzień nowe…

  Autor komentarza, wtorek, 12 mar 2013 #

 7. Ależ ja dawno już nie grałem na kurniku. ze trzy lata się uzbiera. A tu taka fajna informacja. chyba muszę odszukać hasło do kurnika :)

  Autor komentarza, środa, 13 mar 2013 #

 8. Czy ta zmiana z javy na html5 przyspieszyła działanie kurnika?

  Autor komentarza, wtorek, 16 kw. 2013 #

 9. Bardziej to chyba koniec epoki flasha a nie javy :)

  Autor komentarza, niedziela, 28 gru 2014 #

 10. No nieźle, dzieki Tobie przypomniałem sobie o kurniku :)
  dzieki!

  Autor komentarza, poniedziałek, 5 sty 2015 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów