iPad 2 jest… po prostu już jest.

 

Chyba już cały świat wie o dzisiejszej premierze nowej wersji najpopularniejszego na świecie tabletu – Apple iPad 2.

Specyfikacja nowego tabletu nie jest wielkim zaskoczeniem. W zasadzie dokładnie to samo zaproponowali konkurenci: dwurdzeniowy procesor, lepszy układ graficzny, wydajną baterię, dwie kamery…

Czy ktokolwiek jednak zagrozi pozycji lidera, którą zajmuje Apple?

Nie ukrywam, że Android bardzo przypadł mi do gustu. Mam go w swoim telefonie, był też w tabletach, które miałem: od starego Archosa 5 IT, przez chińsko-polskiego tPada, bardzo solidnego francuskiego Archosa 70 IT, aż po nowiuteńkiego i nowatorskiego Adama. Ale miałem również kontakt z produktami Apple i bardzo mi się one podobały.

Jestem więc w stanie (a przynajmniej staram się) zachować pewną obiektywność. I chociaż kibicuję Androidom, jestem pewien, że iPad będzie sprzedawał się dużo lepiej niż inne urządzenia.

iPad 2 będzie się dobrze sprzedawał, ponieważ jest nowy i jeszcze lepszy. iPad „jedynka” będzie się dalej dobrze sprzedawał, ponieważ będzie tańszy i… wciąż bardzo fajny.

A oprócz tego:

 • „iPad” jest często używane jako synonim dla słowa „tablet”. Byli pierwsi, więc wszystko będzie „podróbką iPada” lub „iPad killerem”.
 • iPad 2 będzie tak samo dobry jak konkurencyjne urządzenia z Andoidem. Apple A5 to plus minus odpowiednik układu Tegra 2 (oba bazują na architekturze ARMv7). Pozostały sprzęt również zbliżony.
 • iPad 2 to produkt Apple. A to daje +111111 do lansu, promocji i fajności ;)
 • …oraz faktu, że developerzy chętnie piszą na niego aplikacje dopasowane do tabletów.
 • Sprawdzony kształt i rozmiar ekranu, teraz w odchudzonej, lżejszej formie
 • Udało się utrzymać cenę pierwszego iPada. W tym wypadku Motorola Xoom wydaje się jeszcze droższa.
 • iPad 2 będzie dostępny do kupienia już za kilkanaście dni, a nie tygodni czy kilka miesięcy. W tej chwili można kupić tylko Motorolę Xoom, a pozostałe tablety pokazane na tegorocznym Mobile World Congress będą dostępne najwcześniej pod koniec tego półrocza.
 • Wspominałem już o dostępności dedykowanych aplikacji i dodatkowym lansie za opublikowanie czegokolwiek na iPada? :)

Wpis opublikowany 2 marca 2011
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: ciekawostki, gadżety, tablety, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "iPad 2 jest… po prostu już jest."

 1. Jakieś kompleksy na tle Apple? Zależy dla kogo – lans bans. Dla nie których, wbrew pozorom… Iphone to po prostu telefon, iMac to komputer itd.

  Ale skoro Tobie się wydaje lansem… to hmmm, jak uważasz :)

  Autor komentarza, środa, 2 mar 2011 #

 2. Osobiście nie lubię produktów Apple ze względu właśnie na ten „lansiarski” klimat roztaczany na 360 stopni dookoła. Dlaczego „lansiarski”? A to dlatego, że powstała swoista moda posiadania „iCzegoś” o fanatyzmie (patrz: ludzie koczujący 2 tygodnie pod sklepem, żeby kupić nowego iFona) nie wspominając. Oczywiście – Maci mają swoje zalety w wydajności itp., ale obstawiam, że ok. 80% osób kupuje te sprzęty, bo im się podobają lub też teraz są modne i wypada mieć jakieś „jabłko”.

  A co do lansu z pisaniem dedykowanych aplikacji dla iP**** (wstaw dowolne urządzenie) to zaczyna się powoli temat analogiczny do reklamowania fb na prawo i lewo w postaci „więcej szczegółów na facebook.com/nazwa_firmy” co się swoją drogą nie spodobało KRRiT. Takie uproszczenia powodują, że część osobników będzie uważało, że internet = facebook, bo tam przecież „wszystko/wszyscy jest/są”. A wracając do Apple to podobnie pojawia się stereotyp smartfon = iPhone i tworząc aplikacje „only for iPhone” tylko się to pogłębia.

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

 3. Nie mam nic „i”, ale mam wrażenie, że „modę” i „lans” stworzyli sami użytkownicy (na pewno w Polsce, nie wiem jak za granicą). Firma jak firma, nie zauważyłem, żeby próbowali w ten sposób promować swoje produkty.

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

 4. Nie mam nic przeciwko produktom Apple, a już zdecydowanie nie czuję jakichś kompleksów.

  Produkty tej firmy mają pewną otoczkę i opinię takich bardziej… „bardziej”. Stylowych, ciekawszych, lepszych, premium. Z pewnością w pewnym stopniu to tylko efekt polityki marketingowej firmy.

  Każdy nowy produkt Apple wywołuje zdecydowanie większe zainteresowanie mediów niż produkty konkurencji. Podobnie informacja, że jakaś firma wypuszcza iOS-ową wersję swoich produktów.

  Ale oczywiście pisanie aplikacji na platformy Apple to nie tylko lans, ale i konkretne pieniądze. Na aplikacjach dla iOS się po prostu zarabia, nic więc dziwnego, że każdy próbuje coś z tego uszczknąć.

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

 5. Jest co raz lepiej :)

  iPad2 i tak ma więcej funkcjonalności niż mogliśmy się spodziewać.

  Czas działa na korzyść potencjalnych użytkowników. Ceny spadną, w szczególności „chińszczyzny”. W czerwcu ukaże się beta Win8; może Creative wypuści taba o specyfikacji zblizonej do dzisiejszych „prymusów”.
  Każdy znajdzie coś dla siebie.
  Wiosna zapowiada się bardzo inetyresująco :)
  All best
  Zex

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

  • przepraszam za literówki.
   Zex

   Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

 6. Takie bzdury klepiesz Tomku drogi…

  „Byli pierwsi, więc wszystko będzie „podróbką iPada” lub „iPad killerem””
  Bzdura, były tablety wcześniej, jak i smartfony. Ale wiadomo co zrobił Apple, i dlaczego wszyscy starają się im DORÓWNAĆ.

  Poza tym pamiętaj, że sprzęt (wspomniany procesor) to nie wszystko, ale ważne jest co go napędza i jak to jest dopieszczone.
  To jak kiedyś porównywanie PCetów z Playstation, które były 2x wolniejsze, a gry śmigały bez porównania.

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

  • To tak jak z Kolumbem. Wikingowie byli wcześniej w Ameryce, ale co z tego? „iPad był pierwszy” to nie bzdura, tylko co najwyżej skrót myślowy. Bez iPada nie byłoby teraz takiego wysypu tabletów od każdego producenta.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • Nie zmieniajmy rzeczywistości jak politycy.
   Wcześniej był chociażby Microsoft Tablet PC (2002), czy 2 dekady wcześniej system operacyjny z myslą o tabletach – PenPoint OS

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • @matipl Ja uważam, że iPhone był pierwszym urządzeniem dotykowym w którym można powiedzieć, że ekran działał wreszcie prawidłowo. Przez wiele lat mieliśmy najróżniejsze próby podejścia do tematu, jednak nikt nie chciał tak naprawdę używać rysików. Myślę, że właśnie to było innowacyjne. Apple stworzyło prosty dobrze działający dotykowy interfejs opakowany w ładne stylowe aluminiowe urządzenie, dostępne tylko na rynku amerykańskim. Można powiedzieć, że to był iPod z możliwością dzwonienia, a nie telefon. Po roku, aby zarazić nim cały świat musieli dorzucić GPS, MMSy i przede wszystkim AppStore. Gdyby nie zachęcili programistów, aby zarabiali na ilości, to byłby to produkt jak każdy inny. A nagle okazało się, że cały świat pisze aplikacje właściwie tylko pod iPhone’a. Dopiero w momencie, w którym cała platforma była tak potężna, można było zaryzykować z tabletem. Gdyby Apple wprowadziło iPada w 2007 roku, nie byłoby żadnej rewolucji, nikt by nie chciał pod to pisać softu. Bo nie oszukujmy się, ale o ile każdy przekona się do smartfona, to wiele osób nie czuje potrzeby posiadania tabletu. W domu komputer, w terenie smartfon, który można schować do kieszeni. Tablet wg mnie nie jest urządzeniem mobilnym w sensie, aby korzystać z niego w ruchu. Jak dla mnie jako osoby, która przemieszcza się właściwie tylko samochodem. Jedyne miejsce, gdzie jestem w stanie go używać to w domu na kanapie, w łóżku, ewentualnie w kawiarni. Także w 100% gadżet, który mógłbym zastąpić prawdopodobnie netbookiem.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • słusznie @macnow.
   Przy okazji należy dodać, że najpierw Apple myślał właśnie o iPadzie, ale bał się reakcji rynku i postanowiono wejść powoli (iPhone).

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • @matipl A AppStore dla Maców to jest długofalowa strategia, aby teraz jakąś część z tych 200 mln kont AppStore/iTunes Store przyciągnąć do komputerów z Jabłuszkiem ;) Przez ostatnie 3 lata wychowali potężną masę programistów piszących pod ich platformę. Skoro narzędzia developerskie te same, język ten sam, to nie może być inaczej, to musi przełożyć się wkrótce na wysyp setek tysięcy programów na Maca. Podejrzewam, że gdyby Apple udostępniło Mac OS innym producentom, rezygnując z części dochodów ze sprzętu, zamieniając je na dochody z oprogramowania, to klęska Microsoftu byłaby tylko kwestią czasu ;)

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • @macnow: niestety widziałem kilka „ciekawych” aplikacji w AppStore :/ które wygladają jakby licealista robił…
   Mam nadzieję, że dla Maków będzie równie dobry sklep merytorycznie jak dla iOS.
   Obecnie to 50/50, ale dopiero co wystartował 2 miesiące temu.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • @matipl Wystartował 2 miesiące temu, oprogramowanie na komputery tworzy się trochę dłużej niż na telefony. Wydaje mi się, że nie wcześniej jak po roku będzie widać dopiero czy ten model się sprawdził po raz drugi. Jeszcze kontynuując moją poprzednią myśl. Pamiętacie jak wyglądał rynek komputerów zanim pojawił się Windows? Tak jak Intel dał nam architekturę x86, Microsoft wyznaczył pewne standardy dla oprogramowania, Facebook obecnie wyznacza pewien kierunek rozwoju internetu. Tak teraz Apple chce, aby połączyć świat urządzeń mobilnych z komputerami i nie tylko (AppleTV). Łatwe przesyłanie treści między wszystkimi urządzeniami, to było wielokrotnie podkreślone na przedwczorajszej prezentacji. Człowiek nie chce czytać specyfikacji, czy urządzenie ma kilkanaście różnych portów (HDMI, USB, SD… tutaj też technologia Apple Thunderbolt jako połączenie USB 3.0 i HDMI). Ja chcę używać sprzętu, a nie się podniecać jego konfiguracją. Wszystko sprowadza się do tego, żeby zmniejszyć ilość czynności dodatkowych i wiedzy potrzebnej do ich wykonania. Aby posłuchać muzyki nie zastanawiać się nad konfiguracją streamingu, czy udostępnianiem folderów/mapowaniem dysków. Spójrzmy na przeciętnego „głupiego” użytkownika. Ilu z waszych znajomych szukało na internecie oprogramowania (Java, Symbian) do swojej komórki? Sytuacja wygląda identycznie w przypadku komputerów. Informacje o nowych programach roznoszą się głównie pocztą pantoflową. Większość nie potrafi niczego samemu znaleźć i korzystają z tego co otrzymali z komputerem albo polecili/zainstalowali im znajomi. Gdzie do cholery jest Market dla Windows? W Microsofcie nikt nie ma wyobraźni? Przecież Apple tego nie wymyśliło w 2008 roku to od zawsze funkcjonowało w Debianie/Ubuntu.
   Trochę się rozpisałem, ale tak ja to widzę … :(

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • Najśmieszniejsze jest to, że od dawna Windows ma swój Marketplace, ale nigdy nic ciekawego tam nie znalazłem poza ich komercją.
   Ciekawy jest projekt z aplikacjami webowymi, ale to inna bajka.

   Instalacja u Apple jest piękna, ogólnie użytkowanie. Nie trzeba właśnie się martwić jak coś działa, jak coś zrobić.
   Jedyne co mi sie nie podoba to Ustawienia na iPhone ;) za dużo klikania aby właczyć/wyłączyć WiFi/modem inter.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • @matipl imo na takie opcje wł/wył bluetooth, wifi, 3g, hotspota jest doskonałe miejsce tam gdzie są kontrolki od sterowania ipodem i blokowaniem orientacji, mogliby dołożyć z lewej nową „kartę” na to, czyli dostęp 2x home i palcem 2x w prawo ;)

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • oj tak :) byłoby miło
   ja np. z tego iPod skrótu nie korzystam.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 7. Ja bym to odczytał jako odniesienie do zaistnienia tabletów w świadomości ogółu, ot skrót myślowy…

  Autor komentarza, czwartek, 3 mar 2011 #

 8. Pardon za uproszczenie i zmienianie rzeczywistości. Oczywiście, że takie urządzenia były wcześniej. Archos 5 Internet Tablet – http://tomasz.topa.pl/archos-5-internet-tablet.html – był dostępny od sierpnia 2009, prace nad CrunchPadem/The JooJoo też były prowadzone od 2008 roku.

  Oczywiście chodziło mi o takie slate’y, które miały szansę trafić do masowego odbiorcy i zdobyć taką popularność.

  Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • ;)
   Wiele wcześniejszych urządzeń mogło być bardziej powszechnie używane gdyby większa determinacja firm. Ale np. taki MS miał inne produkty na głowie.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 9. Panowie , ale po co dywagować o urządzeniach które może i były wcześniej ale ich popularność była znikoma (lub znana bardzo wąskiemu gronu odbiorcy i za kosmiczne pieniądze) bądź orżnięte z funcjonalności (Tablet PC to smiech był). Wcześniejsze urządzenia to były notki (ważące po 2 kilo i lepiej z wciśniętym na chama ekranem dotykowym). Fajnie że były ale to dopiero IPAD spowodował rozpowszechnienie urządzeń typu tablet ze względu na zasięg globalny a dzięki bazie oprogramowania wyrównał z ziemią TYPOWE tabletowe zabawki bo tak należy traktować Archosa 5 IT …

  Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • „dopiero IPAD spowodował rozpowszechnienie urządzeń”
   prawda, ale pierwszy nie był na rynku i należy o tym pamiętać. To tylko zwiększa rangę firmy Apple, potrafiło zrobić COŚ z byle czego.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 10. Uprasza się o nie karmienie trolla.

  ;p

  Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • sam jesteś troll.
   My to wiemy, kto był pierwszy itp.
   Ale taki Newsweek, Fakty, Wiadomości później powtarzają takie brednie i trzeba z tym walczyć.

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • Hmmm… dorzuć jeszcze, że jestem „cyklistą” :)

   Yare yare…

   Przepraszam, sam prosiłem a brnę…
   Milknę.
   Zex
   SPECT!!

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 11. Panowie .. Sam miałem kilka zabawek na Tablet PC w tym osławionego TC1100 (smieją sie zawsze ludziki jak porównują go z IPADem) i gdyby nie był takim cięzkim przegrzewającym sie i niedopracowanym sprzętowo klocem (problem z portami i to straszny) to pewnie bym go używał do dzis …

  Apple jest mistrzem przerobienia czegokolwiek w coś czego da się używać (takie ipody tacze czy właśnie IPAD).. Å»eby nie było używam Ipoda Tacza , Samsunga Galaxy S i Onyx Booxa 60 … patrząc na cenę używki ipoda tacza kładzie on wszystko jako kombajn , a że ogranicza nas tylko do Itunes to całkowicie inna bajka .. Zaraz będziemy mieli powtórkę w postaci WM 7 (dedykowana aplikacja i Zune Marketplace) , takie apple z logiem MS …

  To że Apple zrobiło coś co jest POWSZECHNE nie znaczy od razu że jest BE i na złość NIE będziemy tego kupować ..

  Lubiłem mojego Archosa 70 dopuki nie okazało się że wszystko chodzi na Galaxy S jak należy a na archosie nie bardzo (70% gier nie chciała sie uruchomić albo uruchamiała się nie tak jak trzeba, programy również) za to hardware miał Archos 70 pierwsza klasa (lekki, poręczny, z ekranem pojemnościowym z multitacz no i kompletem portów typu USB czy HDMI)

  Problem tabletów kiedyś polegał na tym że NIE dało się ich używać JEDNĄ ręką i bez rysika (poza wyjątkami i jak się mialo rękę ze stali)

  Aktualnie jest to jak najbardziej możliwe i czekamy tylko na dopracowanie OSu (czy to andek czy IOS ale przed wszystkim andek) …

  Galaxy Tab byłby idealny (taki duży Galaxy S ale 7 cali z 1024×600) gdyby MIAŁ stację dokującą z HDMI i USB .. ale nie ma niestety ..

  Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

  • Stacja dokująca z HDMI i USB?? Jeśli mógłbym biegać po domu, bądź oglądać film i tab komunikowałby się przez b-t to ok, ale jeszcze nie potrafię sobie tego wyobrazić :( (dźwięk ok, ale obraz?)

   Tabów jest co raz więcej, w co raz lepszej konfiguracji sprzętowej, gorzej z softem (dlatego osobiście jestem za winem) – każdy znajdzie coś dla siebie :)

   Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 12. Autor komentarza, piątek, 4 mar 2011 #

 13. A ja tam mam swojego chinolka Huawei Ideos S7 i jakoś nie potrzebuję iPada bo ten tani chińczyk naprawdę mi sie dobrze sprawuje i jakoś ten lans do mnie nie przemawia. Tak samo póki co nie kupię iPhone tylko kupię Samsunga Galaxy S, który niczym nie ustępuje produktowi Apple w wręcz go przewyższa przy niższej cenie więc po co mam przepłacać i robić z siebie lansiarza tylko dlatego, że to jest na topie. Dobry zamiennik produktów spod znaczka nadgryzionego jabłuszka oraz literki „i” też jest w cenie i ma swoją wartość.

  Autor komentarza, czwartek, 24 mar 2011 #

 14. Czy mi się zdawało, czy też iPad 2 ma dziś pojawić się w sklepach w Eurolandzie?

  Autor komentarza, piątek, 25 mar 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów