Powstanie partii zrzeszających robotników
Poniższe materiały zostały tu kiedyś umieszczone na potrzeby mojej grupy ze studiów. Na 99,9% nie posiadam żadnych dodatkowych materiałów związanych z tym tematem ani nie gwarantuję 100% poprawności.
Kółka fabryczne
Kółka fabryczne zdołały podnieść znacząco świadomość społecznopolityczną robotników, którzy cechowali się prawie 100% analfabetyzmem. Z tego powodu jedynie przy pomocy słowa mówionego można było na nich oddziaływać. W efekcie swój bunt przeciw trudnym warunkom pracy i niskim zarobkom, początkowo kierowali przeciw maszynom. Później wobec kapitalistów. Ten etap zakończył się pierwszymi udanymi strajkami, które w nieznacznym stopniu poprawiły ich sytuację materialną.
Kółka między fabryczne
To wyższy etap we wzroście ich świadomości, który wyraził się skutecznymi protestami i formułowaniem postulatów, adresowanych do świata kapitału. Wspólne strajki doprowadziły do ustępstw, które przyniosły efekty w postaci:
- Zaniechania zatrudniania kobiet i dzieci na nocne zmiany
- Skrócenie godzin pracy
- Poprawę warunków pracy
Partie elitarne
To efekt doświadczeń politycznych poprzednich okresów i jednocześnie osiągnięcia pełnej dojrzałości przez elity robotnicze.
Partie elitarne zdołały systematycznie przeprowadzać strajki, demonstracje, protesty, domagając się przyznania robotnikom praw politycznych. Odniesione sukcesy zachęciły całą klasę do wstępowania w szeregi partii robotniczych, co doprowadziło do ich przekształcenia w partie masowe.
Partie masowe
Dojrzała forma organizacyjna klasy robotniczej, pozwalająca na prowadzenie systematycznej walki o poprawę bytu tej klasy, poprzez przyznanie robotnikom praw politycznych, w tym biernego i czynnego prawa wyborczego. To z kolei umożliwiło zdobycie poparcia społecznego w wyborach, którego efekty wyraziły się w postaci posłów w parlamentach reprezentujących interesy świata pracy.
W wyniku ich pracy, wprowadzono ustawodawstwo odczuwalnie poprawiające warunki bytowe i pracy całej klasy. Od 1896r. obowiązuje 8-godzinny dzień pracy.
Związki zawodowe
Podjęły walkę o realizację celów wyłącznie ekonomicznych.
Partie robotnicze przyjęły ideologie:
- marksistowską
- marksistowsko-leninowską
- socjaldemokratyczną
- chrześcijańsko-demokratyczną
Najnowsze posty:
- Unboxing: Topowy/TomTomowy Prezent
- Rozpakuj Topowy Prezent - konkurs świąteczny
- Tajemnicze zmiany rozkładu SKM
- #Apple World Problems: co zrobić z iPadem "3"?
- Zakaz palenia papierosów elektronicznych?