Google AdSense rozliczane w euro

 

NOWE Raporty dotyczące Twoich dziennych zarobków są obecnie dostępne w euro. Już dziś zaktualizuj swoje konto, aby widzieć zarobki naliczone w euro. Dowiedz się więcej…

Google AdSense w EURO

Taki komunikat wyświetlił mi się kilka dni temu w panelu Google AdSense. Od pewnego czasu Google wdraża rozliczenia z programu AdSense w kolejnych walutach lokalnych. Do tej pory informowano o wprowadzaniu takich opcji w innych europejskich krajach (ostatnio rozliczenia w euro wprowadzono np. w Cyprze i Watykanie), teraz dopiero pojawiły się pierwsze wzmianki o Polsce. Chociaż PLN jeszcze nie znajdziemy na liście dostępnych walut, to kwestię przejścia na euro warto przemyśleć.

Informacja ta jest dość istotna zwłaszcza dla firm, ponieważ przy zmianie waluty podpisujemy umowę z Google Ireland Limited, a więc firmą z UE. A to już wpływa na sposób naliczania VAT.

Zmieniając walutę, podpisujemy tak naprawdę nową umowę. W systemie pomocy wypisano najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej.

 • Stroną, z którą wydawcy zawierają umowę jest Google Ireland Limited.
 • Waluta używana w raportach na kontach AdSense wydawców zmienia się z USD na euro lub walutę lokalną (w zależności od lokalizacji wydawcy).
 • Nowa umowa określa jasno, że to wydawcy są odpowiedzialni za odprowadzanie wszelkich podatków. Zwroty podatku VAT będą dokonywane wyłącznie na rzecz wydawców z siedzibą w Irlandii.
 • Prawem obowiązującym nie jest już prawo kalifornijskie, ale prawo angielskie lub lokalne

Na wydawców będących osobami fizycznymi chyba nie będzie to miało wielkiego wpływu (jeśli czegoś nie dostrzegam i się mylę, sprostujcie), ale już dla firm będzie to znacząca zmiana w sposobie rozliczeń. Sama zmiana waluty to jedno, natomiast najważniejsze jest to, że drugą stroną umowy staje się firma europejska, a zatem pojawia się kwestia naliczania VAT-u.

Próg wypłaty został określony na 70 euro.

Jeszcze poczytam nową umowę i trochę pogooglam przed przejściem na Euro. Jakieś sugestie dla „drobnego klikozarabiacza” rozliczającego się z US jako osoba prywatna metodą „na PIT-53”?

Wpis opublikowany 3 października 2009
Tagi: , , , , , , ,
Kategorie: google, internet, reklama, webmaster, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Google AdSense rozliczane w euro"

 1. Tomku, przeszedłeś już na euro?

  Autor komentarza, czwartek, 15 paź 2009 #

 2. Właśnie przełączyłem się na euro. Nalicza już w nowej walucie, nie ma różnice w kwotach niewielkie. Zobaczymy jak się będzie sprawowało.

  Autor komentarza, piątek, 16 paź 2009 #

 3. waluta przeliczana jest 2 razy, z dolara na euro i z euro na zlotego. oczywiscie tracimy na tym.

  Autor komentarza, poniedziałek, 16 lis 2009 #

 4. Witam,
  Gdy już dostanę przelew z Adsense w jaki sposób mam się z nimi rozliczyć? Jestem osobą fizyczną, niepracującą,pełnoletnią, dalej się ucze, nie posiadam działalności gosp. nigdy się jeszcze nie rozliczałem.
  Pozdrawiam

  Autor komentarza, poniedziałek, 30 lis 2009 #

 5. Witam! Dostałam pierwszy przelew na 270 zł. W US kazali mi zarejestrować działalność gospodarczą żeby się tego rozliczyć :( Ja chyba usunę całe Google AdSense, bo 3 setki na rok, a kłopotu więcej niż mysłałam… i podatku w ogole nie zapłacę :(

  Autor komentarza, wtorek, 8 gru 2009 #

 6. Wpłać 19% podatku PIT, na koniec roku ujmij tą kwotę w wierszu „Inne”.

  Zdarzają się nadgorliwe osoby w US.

  Autor komentarza, wtorek, 8 gru 2009 #

 7. * 18% oczywiście

  Autor komentarza, wtorek, 8 gru 2009 #

 8. Wprowadzenie rozliczania w euro to najlepszy jak do tej pory pomysł ludzi z Google. Szkoda tylko, że po tej zmianie zarobki jakby mniejsze ;)

  Autor komentarza, piątek, 30 wrz 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów