Globalne ocieplenie zbojkotowane!

 

Globalne ocieplenie jest terminem używanym do określenia wzrostu średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów. Teorie globalnego ocieplenia próbują wytłumaczyć dlaczego średnia globalna temperatura wzrosła od końca XIX wieku do początku XXI o 0.7°C i ocenić w jakiej mierze efekt ten jest wywoływany przez działalność człowieka. Głównym rezultatem globalnego ocieplenia jest efekt cieplarniany powiększający się z powodu emisji gazy cieplarniane|gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla.

Nagłe ocieplenie klimatu spowodowane jest m.in. dynamicznym rozwojem przemysłu, w szczególności w okresie rewolucji przemysłowej oraz intensywnym zużywaniem surowców naturalnych do produkcji, zwłaszcza w najlepiej rozwiniętych krajach świata. Te czynniki powodują wzmożoną emisją szkodliwych gazów do atmosfery i pogłębianie się efektu cieplarnianego. Gromadzenie się gazów cieplarnianych w atmosferze uniemożliwia ucieczkę nadmiaru ciepła z ziemskiej atmosfery – to tzw. „efekt szklarniowy” („greenhouse effect”) Ponadto w gospodarce światowej miało miejsce dość niszczycielskie gospodarowanie terenami zielonymi – masowe wycinki lasów deszczowych zmniejszają znacznie areał „zielonych płuc świata”, co uniemożliwia skuteczne przetwarzanie dwutlenku węgla w tlen.

Tak podaje Wikipedia. Wszyscy trąbią, że jest coraz cieplej, że topią się jakieś lodowce na biegunie itp.

A ja mówię – bzdura!. Mamy 30 października a ja wyjąłem już czapkę i rękawiczki. W zeszłym sezonie zrobiłem to dopiero w okolicach świąt, gdy spadł śnieg a temperatura była poniżej zera. Chodzę też od dwóch tygodni w ciepłym swetrze i skórze z podpinką.

Ja bym powiedział, że zbliża się Epoka lodowcowa… ;)

Epoka lodowcowa – generalnie jest to okres znacznego ochłodzenia klimatu, prowadzącego do zlodowacenia w strefie podbiegunowej oraz obniżenia poziomu mórz na całej ziemi. Ostatnia epoka lodowcowa zaczęła się milion lat temu i skończyła „zaledwie” 10 000 lat temu.

Skreślony tekst został napisany w zeszłym roku, gdy jak na tamtą porę roku temperatury były bardzo niskie. Kwestia gry słów („globalne ocieplenie” i „zimno”). Pomimo stosownej informacji na początku o tym, że należy to czytać z przymróżeniem oka, w komentarzach ludzie różne rzeczy wypisują. Więc koniec żartów – wiem o zagrożeniach, sam mieszkam przy samym morzu, sam odczuwam skutki zmian kilimatu.

Wpis opublikowany 30 października 2005
Tagi: , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Globalne ocieplenie zbojkotowane!"

  1. A ja dzisiaj spacerowalem w koszuli z krotkim rekawem i nie bylo az tak strasznie zimno :) Jak ja sie ciesze, ze nad morzem nie mieszkam :)

    Autor komentarza, niedziela, 30 paź 2005 #

  2. Ocieplenie klimatu nie zawsze oznacza, ze temperatura sie podnosi, a zima zaczyna sie pozniej. Glownym efektem jest „rozstroj” por roku (patrz: przyklad wyzej).
    :D

    Autor komentarza, poniedziałek, 31 paź 2005 #

  3. Alpha, to starosc. Ja tez w zeszlym roku w najciezsze mrozy popylalem w moim polarku FN i bylo si,a w tym juz mi czasem w polarze zimno. Mam nadzieje ze jak spadnie sniego to bedzie troche cieplej ;P

    Autor komentarza, środa, 9 lis 2005 #

  4. ja tam z założenia jestem ciepłolubna … i jakoś specjalnie ni zauważam „globalnego ocieplenie” :p

    Autor komentarza, poniedziałek, 14 lis 2005 #

  5. Jak pojawią się pomasrańcze masowo w Polsce w uprawie to uznam że klimat się ociepla

    Autor komentarza, niedziela, 20 lis 2005 #

  6. lol? epoka lodowcowa to się kończy, zobaczysz za parę lat co to globalne ocieplenie – i przestaniesz wnioskować na podstawie pojedyńczych zdarzeń pogodowych.

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 gru 2005 #

  7. Koledze który Powiedział, cytuje:” A ja mówię – bzdura!. Mamy 30 października a ja wyjąłem już czapkę i rękawiczki.”..
    radzę bardziej zaznajomić się z pojęciem efektu cieplarnianego.Przede wszystkim nie musi to oznaczać wcale że nagle w zimie będzie ciepło , wręcz przeciwnie.Efekt cieplarniany może powodować globalne anomalia pogodowe , np:tam tam gdzie w zimę temeratura nigdy nie spadała ponizej zera można będzie zaobserwować siarczyste mrozy.Natomiast w regionach o klimacie umiarkowanym gdzie nie występują często wysokie temperatury ,nawet latem pojawiająsie i będą pojawiać sie temp. przekraczajace typowe dla naszego klimatu.

    Autor komentarza, piątek, 20 sty 2006 #

  8. mówisz „bzdura” bo nie znasz zagadnienia :-)
    wbrew pozorom zjawisko spadku temperatury na terenie Europy jest skutkiem efektu cieplarnianego… dlaczego??? poniewa? efect cieplarniany powoduje przesuwanie się zimnych prądów morskich ku Europie, a te powodują ochlodzenie klimatu…

    Autor komentarza, środa, 26 kw. 2006 #

  9. Twmperatura temperaturą a najgorsze jest to że lodowce topnieja i podnosi sie poziom morz i oceanów co w niedalekiej przyszłości skutkować przymusowym przesiedleniem ok 1 mld ludzi zamieszkujacych delty wielkich rzek liczne wysepki na oceanach oraz rejony nadmorskie. Pozatym efekt cieplarniany posiada tak zwane dodatnie sprzeżenie zwrotne tzn wzrost ilości gazów cieplarnianych powouje podniesienie sredniej temperatury co z kolei prowadzi do wzrostu ilości pary wodnej w atmosferze która jak wiadomo także jest jednym z gazów cieplarnianych. Dędzie to skutkować wzrostem średniego rocznego przyrostu temperatury na naszym globie To koło samo sie nakreca co moze zabic naszą planetę

    Autor komentarza, sobota, 2 gru 2006 #

  10. moim zadaniem globalne ocieplenie morze spowodowac globalne ochlodzenie poniewaz beda topnialy lodowce co zaburzy prady morskie poniewaz nie wiadomo bedzie ile wody slodkiej przybedzie do oceanow. i tak mysle zae moze byc

    Autor komentarza, środa, 6 gru 2006 #

  11. świetna teoria profesorze meteorologii. Przy czym widzę jeden drobny mankament, a mianowicie jest 17 grudnia, a ja chodzę w bluzie, śniegu jak nie było, tak nie ma i się , póki co, nie zapowiada na zmiany. A swoją drogą zostało wyliczone,że, to była najcieplejsza jesień od 227 lat, czyli od samego początku prowadzenia pomiarów. Pozdrawiam

    Autor komentarza, niedziela, 17 gru 2006 #

  12. Tak i w dodatku jak są susze to dodatkowo wzniecane są pożary to powoduje dalszy wzrost CO2 w atmosferze. A poza tym to mieszkam w kołobrzegu od domu mam około 600metrow do morza takze sory ale mnie to obchodzi.

    Autor komentarza, środa, 20 gru 2006 #

  13. na twoim miejscu to juz dawno bym zabierala swoj tylek z nadmorskiego wybrzeza. 600 metrow!!!??? nie badz smieszny co to jest w porownaniu to kilku kilometrowej fali ktora moze sie wedrzec na lad przy bylejakim talfunie. A tu mowimy o ociepleniu , rozstopach lodow itp.

    Autor komentarza, wtorek, 9 sty 2007 #

  14. Boshe… czy którekolwiek z was ma pojecie na czym polega globalne ocieplenie?? Bo jesli uwazacie ze nasz limat sie nie ociepla a to cosie dziejhe to nie anolamia pogodowe tylko taki standardzik to ja wam bardzo wspolczuje :]

    Autor komentarza, piątek, 19 sty 2007 #

  15. „Boshe… czy którekolwiek z was ma pojecie na czym polega globalne ocieplenie??”

    Tak. Na tym, że naukowcy tworzą niesprawdzoną teorię, a media robią z niej pewnik.
    Czy wiecie, że:
    – regularne pomiary temperatury na naszym globie trwają od zaledwie 150 lat
    – są prowadzone w miastach, które są CIEPLEJSZE OD OTOCZENIA
    – korekcja tych pomiarów robiona jest „na oko”, choć wszyscy w koło sa przekonani, że naukowcy dokładnie wiedzą, ile stopni byłoby w Londynie, gdyby Londynu tam nie było (ciekawe jak sprawdzić, czy się nie mylą? zburzyć miasta?)
    – satelitarne pomiary temperatury na całym globie prowadzi się od 1979 r – czyli zaledwie od 27 lat
    – pomiary satelitarne wskazują na wzrost temperatury w ostatnich latach, choć w latach 1940-1970 temperatura dość gwałtownie spadła
    – w ciągu ostatnich 140 lat temperatura – według pomiaru w ocieplających się miastach wzrosła średnio o 0.7 st. C.
    – naukowcy wyliczyli średnie temperatury roczne z ostatniego tysiąclecia na podstawie metod pośrednich (jak to sprawdzić?), przy czym błąd wynosił ok. 0.8 stopnia (czyli niemal tyle, ile rzekomo wzrosła temperatura w ciągu ostatnich 140 lat)!!! – patrz: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e559822aaf54450e.html
    – naukowcy nie są zgodni, czy chmury zwiększają efekt cieplarniany czy go osłabiają,
    – naukowcy nie są zgodni, czy globalne ocieplenie spowoduje zwiększenie czy zmniejszenie ilości chmur, a więc – czy powiększy czy osłabi ocieplenie,
    – mimo niewiedzy w tak zasadniczych sprawach naukowcy tworzą modele komputerowe prognozujac na 100 lat naprzód, majac FAKTYCZNE dane z 28 lat i przybliżone/zgadywane z pozostałego okresu.

    Ile warta jest taka „nauka” – odpowiedzcie sobie sami.

    Autor komentarza, niedziela, 4 lut 2007 #

  16. wszyscy zginiemy i upieczemy sie jak kaczka w piekarniku uciekam aaaaaaaaaaaaa…

    Autor komentarza, niedziela, 4 lut 2007 #

  17. popieram cię realisto. cytuję

    „Twmperatura temperaturą a najgorsze jest to że lodowce topnieja i podnosi sie poziom morz i oceanów co w niedalekiej przyszłości skutkować przymusowym przesiedleniem ok 1 mld ludzi zamieszkujacych delty wielkich rzek liczne wysepki na oceanach oraz rejony nadmorskie. Pozatym efekt cieplarniany posiada tak zwane dodatnie sprzeżenie zwrotne tzn wzrost ilości gazów cieplarnianych powouje podniesienie sredniej temperatury co z kolei prowadzi do wzrostu ilości pary wodnej w atmosferze która jak wiadomo także jest jednym z gazów cieplarnianych. Dędzie to skutkować wzrostem średniego rocznego przyrostu temperatury na naszym globie To koło samo sie nakreca co moze zabic naszą planetę”

    nie wiem czy pisał to jakiś troll czy nawet dziecko neo. ale wiem że nie miał totalnego pojęcia o tym o czym pisze. po pierwsze para wodna jest głównym gazem cieplarnianym a nie jednym z nich. po drugie w co2 które stanowi kilka procent gazów cieplarnianych ludzie mają dalej tylko kilkuprocentowy wkład. po trzecie wahania temperaturowe są naturalnym cyklem ziemi i na pewno nie zmieniają się tak gwałtownie aby któreś z nas w swoim życiu musiało się wyprowadzać znad morza. klimat w naszych czasach ma się w dobrej formie

    krótko: globalne ocieplenie jako coś niebezpiecznego to propaganda i kolejna sensacja, jakoś trzeba napędzać produkcję green bagów;)

    Autor komentarza, niedziela, 30 mar 2008 #

  18. Witam
    Poczytajcie sobie o lodowcach w jakim zastraszającym tempie one sie topią jak zmienia sie prąd północno-atlantycki i co sie wtedy stanie jak braknie lodowców i tego prądu. Bardzo duży wpływ na zwiększanie sie co2 maja luzie poprzez wycinanie wielkich obszarów lasów coraz większym emisjami co2 przez fabryki , samochody i wreszcie coraz większa liczba ludzi. A jak narzazie to najlepszym czynnikiem podnaszacym temperaturę jest dziura ozonowa i loty w kosmos które coraz bardziej ja powiekszaja. Wyobraźcie sobie ile taka startująca rakieta wydziela co2 i pomnóżcie sobie to przez ilosc lotów w ciągu roku. Obejrzyjcie sobie film „pojutrze” i porównajcie z tym co już teraz sie dzieje z naszym klimatem a sie zdziwicie jak niewiele do tego filmu nam brakuje!

    Autor komentarza, piątek, 18 kw. 2008 #

  19. A wiesz,że piasek pustyni pohłania w nocy CO2 tak samo jak rośliny?To tak a propose gazów cieplarnianych.
    Inna teoria głosi że epoki lodowcowe to eefkt zmniejszonaj aktywnosci słońca(choćby ostatnia mała epoka lodowcowa,która skończyła się bodajze w XIXw., nie pamiętam). Plamy na słońcu pojawiają się w cyklu 11 letnim. Teraz miały się pojawić… i ich nie ma za dużo. Być może dlatego w niektóych rejonach ziemi robi się chłodniej mimo zwiększonej średniej temperatury(gazy). To moze byc tak,ze lodowce się rozpuszczą, rozleją się po kontynentach po czym szybko zamarzną. I trzeba będzie robić igloo. Lepiej kupic żonie futro na wszelki wypaek :)
    Kolejna teoria głosi,że globalne zmiany klimatyczne są sprzeżone z zamianą biegunów na ziemi. Czy nas to czeka najbliższym czasie? Niewykluczone, w okolicach bieguna północnego obserwuje się zaburzenia pola magnetycznego, mamy nie jeden biegun ale kilka i to na dodatek przemieszczające się…
    Ale wiedza moja jest znikoma, chętnie posłucham kogoś madrzejszego. W każdym razie mówię o tym dlatego, by zamknać gębę ludziom mówiącym że jest TAK i koniec. Teorii klimatycznych w dzisiejszym swiecie jest badzo dużo i nie należy traktować ich jak wyroczni. To są cały czas naukowe hipotezy i tak trzeba je rozumiec.

    Autor komentarza, piątek, 19 wrz 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów