Europejska Stolica Kultury – logo promujące Gdańsk

 

Wczoraj prezydent Gdańska zaprezentował logo, które przez najbliższe cztery lata ma reprezentować nasze miasto w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Mając w pamięci „śmiałe”, „dramatyczne” i „nowatorskie” logo Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie, podchodziłem do tego logo sceptycznie jeszcze zanim je zobaczyłem. Zawsze lepiej być mile zaskoczonym niż się srodze zawieść, prawda? Tym razem nie było jednak miłego zaskoczenia…

To coś wyżej to projekt, który zwyciężył w konkursie na logo Gdańska kandydującego do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Specjalnie wyróżniłem taki długi fragment. Å»eby podkreślić o jak prestiżowy tytuł moje miasto walczy.

„Głównym kryterium wyboru była wyrazistość artystyczna, a nagrodzona praca nie tylko jest ciekawa kolorystycznie, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię. „

Tak twierdzi Anna Czekanowicz, z-ca dyrektora biura prezydenta Gdańska ds. kultury, sportu i promocji. Hm… Moja pobudzona wyobraźnia widzi tam rysowaną odręcznie łupinkę mającą przypominać łódkę, kontrastującą z nim wyciągniętą gwiazdę o ostrych końcach i prawie idealnie okrągłą kropką mającą symbolizować… plamy na słońcu? Nie wiem, poddaję się. Niech się wypowie na ten temat autorka pracy, 36-letnia Monika Krause, rodowita gdańszczanka i absolwentka grafiki na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych

To pieczęć i ukłon w stronę tradycyjnych sztychów. Logo przedstawia kogę, symbole herbu gdańskiego: koronę lub złotą grzywę lwa oraz dwa krzyże. Dzięki żywym kolorom czujemy słoneczną zabawę i radość. Z kolei czarna linia i niebieskie nawiązanie do Unii Europejskiej wprowadza do loga pewną powagę.

Okiej… Niech no Pani Monice będzie. Pewnie ktoś krzyknie: „De gustibus non est disputandum! Zrób lepsze, potem oceniaj!” i tak dalej. Dobrze, proszę:

Moje Logo Gdańska ;)

Jeśli dobrze pamiętam (kolorki mogły być jakoś inaczej), to coś tego typu zrobiłem w 5 czy 6 klasie podstawówki jako pracę na konkurs na logo miasta Gdańsk. Tłumaczyłem to jakoś tak: „Literka G bo to Gdańsk, korona i krzyże w kolorach takich jak na herbie” – dorabiając ideologię na szybkiego – narysowałem to na lekcji, bo trzeba było odbębnić te 2 godziny plastyki. Praca się nauczycielce spodobała, wysłała. Dostałem wyróżnienie, jakiś album o Gdańsku śmieszny i 6 na koniec roku z plastyki ;)

Pani Monika, absolwentka ASP zainkasowała za logo 20 000zł.

Nie wiem, ja się może na tej całej sztuce nie znam… Dla mnie to logo wygląda tak… hm… nie wygląda… Nie przekonuje mnie połączenie takiego stylu i słów „kultura” czy „stolica”…

Poszukałem trochę w sieci, w rywalizacji o ten tytuł biorą udział m.in. Toruń, Wrocław, Poznań, Lublin, Łódź. To ostatnie miasto również już opracowało swoje logo:

Europejska Stolica Kultury - Łódź

Tu znowu widać podobny pomysł jak w przypadku wspomnianego logo Igrzysk. Też kanciaste, nawet bardziej. Jeśli wejdziemy na oficjalną stronę kandydata, to zobaczymy to logo w powiększeniu, w wersji „pikseloza”.

W ogóle Gdańsk długo nie miał swojego logo, nawet w mniej oficjalnych publikacjach używany był herb (sama tarcza lub tarcza z lwami). Od pewnego czasu stosowane jest poniższe logo. Mi się w sumie podoba – proste, ładne.

Gdańsk - morze możliwości

A jak już jesteśmy w Trójmieście i w temacie logotypów, to popatrzmy jeszcze na sąsiadów.

Logo Sopotu

Sopot ma logo proste, dwukolorowe… Widać, że to „kurort” i miasto dla artystów ;) Grunt, że kojarzy się z plażą :)

Zupełnie inna sprawa to logo Gdyni:

Logo Gdyni

Ogromnie mi się to logo podoba! Moim zdaniem jest to najlepiej zaprojektowane i używane logo miasta jakie widziałem. Wprowadzone zostało w 2000 roku i od tamtej pory pojawia się na wszystkich materiałach promocyjnych miasta. Nawet na stronie głównej Gdyni to właśnie logo zajmuje najważniejsze miejsce, nie herb.

Wpis opublikowany 16 czerwca 2007
Tagi: , , , , ,
Kategorie: wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Europejska Stolica Kultury – logo promujące Gdańsk"

 1. Jakby Twoje logo dopracować, mógłbyś konkurować z absolwentką ASP :P

  A na serio to zwycięskie logo wygląda jakby zostało zrobione przez dziecko z podstawówki i to bez jakiejś większej zdolności plastycznej.

  Poza tym zauważyłem, że Sopot tudzież Gdynia mają jakąś koncepcję (np. używają swojego loga wszędzie gdzie się da) i się jej trzymają, nie wymyślają nowych rozwiązań itd. Nie to co Danzig :|

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 2. Samo logo takie złe nie jest; nawet by się mogło mi spodobać, gdyby nie ten nieciekawie „podkreślony” napis u spodu. Cóż, czasy się zmieniają, sztuka się zmienia… tylko ktoś chyba zapomniał zmienić miejsca poszukiwania artystów i ich płac.

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 3. Straszna lipa. :) Szczecin też ogłosił przetarg na opracowanie wizerunku miasta, więc też logo, przeznaczył na wszystko 500k. Aż boję się, żeby logo nie stała się puszka paprykarzu szczecińskiego. ;)

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 4. powinny być szproty :D
  albo makreeeela

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 5. Działa na wyobraźnię… Mi to wygląda na uśmiechniętego cyklopa z dwoma zębami ;) Logo Gdyni piękne, natomiast wszystkie pozostałe były chyba w paincie robione ;)

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 6. pewnie to troche lokalny patriotyzm ale moje miasto Zielona Góra też ma ładny logotyp
  http://www.grono.zgora.pl/grafiki/loga_sponsorzy/zielona_gora.jpg

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 7. Jak ktoś znajdzie w jakimś BIP-ie czy gdzieś info o takim przetargu na logo niech tu to opublikuje, proszę. Guglam i tylko znajduję, że taki albo siaki lokalny artysta zaprojektował i zainkasował. Nie chciałbym wierzyć, że takie zlecenia idą po znajomości. Trochę rynkowej konkurencji by się przydało. Wszyscy pewno byśmy zastartowali z 5-minutową robotą o 20000 zł. ;)

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 8. Nadmienić trzeba, że za Łódź było 15000 zł.

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 9. @czara – popieram w 100% ;) I tu chyba nawet nie chodzi o lokalny patriotyzm – to logo Zielonej naprawdę najbardziej mi się podoba. Ciut większy screen (ale czarno-biały): http://www.izg.pl/fotki/artykuly/zielona_gora.png

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 10. Apropo logo Łodzi – dlaczego mi się wydaje, że to właśnie tak ma być w wersji powiększonej ? I to raczej nie jest pikseloza wtedy ;] Mnie od razu kojarzy się z komputerami takie logo ;] Mnie osobiście logo Łodzi się podoba, może to ze względu na to, że w Łodzi mieszkam, ale nie porównujmy go do loga IO w Londynie – w tamtym logo nie szło odczytać napisu, a logo Łodzi wydaje mi się czytelne – nazwa miasta jest dość problematyczna bo zawiera aż trzy polskie znaki diaktryczne i wydaje mi się, że ładnie je wpleciono w ogólną kompozycję ;]

  Mnie osobiście logo Gdańska się podoba (ewentualnie te niebieskie napisy bym wywalił), a Twoje logo Tomek, no cóż nie obraź się, ale zupełnie mi się nie podoba, no ale to dzieło jak sam pisałeś z podstawówki więc patrząc z takiego punktu odniesienia to bardzo ładne (no ale tylko w wypadku ucznia szkoły podstawowej) ;] Z pozostałych prezentowanych logotypów jeszcze ten Gdańsk ujdzie – ale też bez rewelacji – w pozostałych dwóch wypadkach widać, że już mają po parę lat ;]

  Ale jak to mówią „o gustach się nie dyskutuje” ;] Ktoś inny powie coś zupełnie odwrotnego niż ja i w pewnym sensie będzie miał rację, bo zawsze znajdzie kogoś kto się z nim zgodzi ;]

  Autor komentarza, sobota, 16 cze 2007 #

 11. Jak zobaczyłem to Twoje logo to pierwsze skojarzenie to.. Google ^_^ ale rzeczywiście byłoby lepsze niż ten szit za 20kpln. Ale o gustach, nawet ludzi którzy coś oceniają i wybierają, nie dyskutuje się bez poważnych su.. yy, znaczy argumentów.

  Autor komentarza, niedziela, 17 cze 2007 #

 12. Ale tym „moim logo” to nawet nie zaprzątajcie sobie głowy – to było zrobione X lat temu „na odczepnego” ;)

  @Hieronim: A to też prawda, informacje o organizowanizowanym konkursie są bardzo słabo nagłaśniane…

  Trwa jeszcze konkurs na logo Lublina 2016: http://www.lublin2016.pl/wiadomosci,1,73,Konkurs_na_LOGO_Lublina.html

  Autor komentarza, niedziela, 17 cze 2007 #

 13. Logo Gdyni faktycznie jest b. dobre.

  Jednak moje ulubione: http://www.infomaza.bielsko.pl/images/bb_logo.jpg

  Autor komentarza, niedziela, 16 wrz 2007 #

 14. W pełni popieram przedmówcę! Logo Bielsko – Białej jest również wg. mnie jednych z najbardziej udanych:))

  Natomiast co do pozostałych wywodów… Również nie uważam loga gdańskiej kandydatury za fortunne (a już szczególnie bawią mnie porównania, a najbardziej chyba to z nawiązaniem do UE;). W samym znaku widać jakby gdzieś tam pierwotnie przewijał się jakiś głebszy zamysł. Ale chyba zginął gdzieś w chaosie elementów – bo to mnie najbardziej razi – tak samo jak i źle skomponowane liternictwo.

  Nie obraź się Tomaszu, ale Tobie jeszcze trochę brakuje ;) Ale rozumiem samą ideę porównia (i przy okazji pochwalenia się wygraną, w końcu każdy to lubi:P)

  Jako człowiek, który z projektowaniem znaków ma na co dzień do czynienia (czyli zarozumiały artysta grafik, oczywiście) chciałem jeszcze dodać, że logo ŁODZI również należy do moich faworytów :P – możecie wierzyć na słowo, jest naprawdę bardzo dobrze wykonane i co najważniejsze – PASUJE! (takie mam odczucie). Poza tym Gdynia i Sopot oczywiście są OK, natomiast w tym przykładzie Gdańska to bardziej nadaje się jako koncepcyjny szkic do dalszych prac niż logo:)

  Polecam ze swojej strony jeszcze logo Krakowa, Łeby, Kołobrzegu… oraz śledzenie wydarzeń związanych z konkursme na znak Lublina – tam to dopiero się dzieje! :]

  Autor komentarza, poniedziałek, 26 lis 2007 #

 15. @Mac_Abra: ja to w podstawówce rysowałem, z Imperionem raczej nie będę konkurował ;)

  Autor komentarza, poniedziałek, 26 lis 2007 #

 16. Spoko spoko, ja w liceum też robiłem projekt w konkursie na logo dla szkoły (i bardzo mi się podobał!) – ale z perspektywy czasu już na nie tak dumnie na niego nie patrzę… ;) A u Ciebie jak na podstawówkę to chyba całkiem nieźle, wcale nie miałem na myśli żadnej negatywnej krytyki.

  P.S. Ale to portfolio co ma być wkrótce to jendak się pojawi, mam nadzieję?

  P.S.2 Imperion zresztą też miał się zabrać za NOWE portfolio… i coś na razie mu nie idzie ;)

  Autor komentarza, piątek, 30 lis 2007 #

 17. Mi sie wydaje, że ze wszystkich logotypów najlepsze jest Lublin Europejska Stolica Kultury 2016: „Renesans Inspiracji”, pisane czcionką Leonardo Da Vinci…. genialny swoją drogą pomysł….

  Autor komentarza, środa, 6 lut 2008 #

 18. Myślę, że p. Monika Krause zainspirowała się takim „dziełem”-Georg Kolke: Nachtigal Kaffee – Logo-można to zobaczyć na tej stronie http://www.museen-sh.de/ml/digi_einzBild.php?pi=795_2743&inst=795&mab_id=795&nameInst=Museum HAUS HANSESTADT DANZIG&page=6&action=vonsuche&r=65. Łatwo poszukać w internecie inspiracji pod hasłem logo Gdańska, ale żeby wybrać taki kawiarniany kicz ???

  Autor komentarza, niedziela, 4 sty 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów