Encyklopedia Britannica – bezpłatny dostęp dla publikujących w sieci

 

Encyklopedia Britannica

Encyklopedia Britannica stara się podjąć walkę o internautów. Walkę w której do tej pory przegrywała z Wikipedią. W przytaczanym przez Techcrunch raporcie, Wikipedia notuje 184 razy większą liczbę wyświetlonych podstron. Jak Britannica chce zwiększyć swój udział? Angażując w to osoby regularnie publikujące coś w sieci.

Paweł Wimmer na swoim blogu napisał:

Ale jest małe „ale”. Otóż jeśli ktoś chce swobodnie czerpać z sieciowej wersji Britanniki (dostępnej w zwykłym trybie za równowartość 70 USD rocznie), musi się zgłosić do programu Britannica Webshare i złożyć tam stosowną aplikację jako „regularnie piszący” autor. Animatorzy programu dokonują ponoć weryfikacji witryny/bloga, po czym udzielają zgody (albo i nie). Szczerze mówiąc, trudno sobie wyobrazić taką pracę weryfikacyjną, bo chętnych może być wielu – ale to już nie moje zmartwienie.

Wypełniłem zgłoszenie dla tego bloga w sobotę w godzinach popołudniowych, a już o godzinie 23:04 miałem na swojej skrzynce maila z radosną nowiną:

Congratulations: as a Web publisher you’ve been approved for complimentary access to Britannica Online.

Otrzymałem specjalny kod rejestracyjny dzięki któremu otrzymałem bezpłatny dostęp do zasobów Britannica On-Line na okres 1 roku.

Linki do artykułów

Na stronie Britannica Webshare znajduje się tutorial pokazujący jak można dzielić się wiedzą zawartą w encyklopedii… kopiując i wklejając linki do poszczególnych artykułów. Może nie będzie to zbyt ambitny materiał dla większości czytelników tego bloga, ale warto zwrócić uwagę na pewną ciekawą rzecz widoczną na filmiku (2:41): wklejone przez nas linki kierują do pełnych artykułów, chociaż osoba klikająca w ten link wciąż pozostaje niezalogowana.

Widgets

Drugim sposobem dzielenia się wiedzą są dostępne wklejki zawierające fragmenty artykułów z wybranych dziedzin. Poniżej przykład takiego widgetu z kategorii Society » Capitalism.

No to dzielę się z Wami materiałami: oto link do artykułu o blogach.

Wpis opublikowany 20 kwietnia 2008
Tagi: , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Encyklopedia Britannica – bezpłatny dostęp dla publikujących w sieci"

  1. Czyli raczej nie weryfikują, a tylko straszą.
    Zapewne nie kontrolowali zawartości bloga :-)

    Autor komentarza, niedziela, 20 kw. 2008 #

  2. Tomku, ale chyba już coś z tym zrobili – po wejściu na artykuł o blogach co rusz atakuje mnie formularz logowania:)
    Nic to, że można go zamknąć i czytać dalej, jednak ten natarczywie wyskakuje średnio co 5 sekund.

    Autor komentarza, niedziela, 20 kw. 2008 #

  3. Tak, ten atakujacy formularz jest po prostu wkur….
    Do tego za duzo grafy i ficzerow, dochodzi platnosc… Nie, nie. Nie maja zadnych szans z Wikipedia z takim podejsciem. Musza sie liczyc, ze nadszedl koniec ery encyklopedii na cd lub papierowych. A Jimmy Carter publikujacy? Hm… Wydaje mi sie, ze juz lepsza by byla obiektywna opinia w encyklopedii, niz kogos badz co badz dzialajacego pod pewna presja mediow czy publiki.

    Autor komentarza, poniedziałek, 21 kw. 2008 #

  4. Ale tam są wiarygodne dane wystarczy wpisać Poland i wejść w link opisowy. Odtworzyć wideo i zobaczyć jak Polska kwitnie wśród schylonej babci zbierającej na polu marchewkę i bryczek – oto prezentacja wideo Polski, pewnie z przed 50 lat. Ale flagi nie pomylili ;) Dochodzi jeszcze beznadziejna nawigacja.

    Autor komentarza, poniedziałek, 16 cze 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów