Dlaczego warto zainteresować się platformą Samsung bada

 

Samsung Bada Developer Challenge

Wciąż trwa konkurs Samsung bada Developer Challenge o którym pisałem jakiś czas temu. Na twórców mobilnych aplikacji czeka wiele nagród, w tym 100 000 PLN za pierwsze miejsce. Zgłoszenia można przesyłać do 30 lipca – macie jeszcze trochę czasu na stworzenie swoich aplikacji. A żeby zainteresować Was platformą, zobaczmy z bliska kilka cech systemu.

Social Hub

Bada Social Hub

Podobnie jak inni producenci systemów, również Samsung stawia na społeczności. Lista kontaktów jest zintegrowana z komunikatorami i serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook czy Twitter. Synchronizacja kontaktów, konta pocztowe, chaty.

Aż prosi się napisanie aplikacji pozwalających na integrację z polskim serwisami – Blip czy Flaker udostępniają API, a chcącemu pewnie udałoby się również wymyślić jakieś sposoby na Naszą-Klasę czy np. Goldenline.

Multitasking

Multitasking w telefonach to cecha systemów, która jest bardzo pożądana, ale jednocześnie bardzo obciąża telefon i przez to powoduje szybsze zużycie energii. Różni producenci mają na to różne poglądy – od Apple, który jeszcze do niedawna zupełnie blokował możliwość uruchamiania naraz wielu aplikacji, po rozwiązania z Androida, które pozwalały działać w tle kilku aplikacjom.

Wczoraj pojawił się ciekawy artykuł w Komórkomanii opisujący jak wygląda sprawa multitaskingu w systemie bada. Odsyłam do całego artykułu, ja pozwolę sobie zacytować fragmenty:

Programy takie [odtwarzacze mp3, radia internetowe – dop. TT] zawsze w tle są włączone i można do nich wracać w każdej chwili. Nie można jednak razem z TuneWiki uruchomić w tle gry. Gdy korzystamy z radia internetowego cały czas pobierane są dane pakietowe, a uruchomienie gry powoduje wyciszenie odtwarzacza (nie może być dwóch różnych źródeł dźwięku jednocześnie). Dlatego system automatycznie zamyka program, aby oszczędzić dane oraz energię, która potrzebna jest do utrzymania stałego połączenia z siecią.

Jak widać, multitasking w bada OS został ograniczony i nie pozwala na dowolne przechodzenie między otwartymi w tle “aplikacjami użytkownika”. Muszę jednak przyznać, że Samsung nałożył te ograniczenia z głową. Dzięki nim nie ma mowy o spadku wydajności urządzenia czy nagłym wzroście zapotrzebowania na energię, czego można powiedzieć o starszych systemach (WM, Symbian) czy Androidzie.

Certyfikacja i sprzedaż aplikacji

Bada Samsung Apps

Aplikacje na system bada będą rozpowszechniane przez platformę Samsung Apps. Właściciel systemu zapowiada, że (podobnie jak w przypadku np. Ap Store czy OVI store) wszystkie aplikacje będą sprawdzane i certyfikowane. Cały proces ma jednak być zdecydowanie bardziej przyjazny dla sprzedawców i zająć nie dłużej niż tydzień.

Silna promocja Samsung Wave

Nie jest to bezpośrednio cecha systemu, ale sprawa warta odnotowania, która może wpłynąć na sukces napisanych aplikacji. Samsung poświęca wiele środków na promocję telefonu Samsung Wave, który jest już dostępny u wszystkich polskich operatorów.

Ostatnio sukcesy odnosi Galaxy i już są zapowiedzi tabletów wspieranych Androidem. Jeśli do tego producent wypuści serię „tańszych smartphone’ów” zgodnie ze swoją ideą „smartphone dla każdego” wspieranych właśnie systemem bada, jest szansa powalczyć o swój kawałek tortu i przeskoczyć Nokię, która ostatnio nie atakuje nowościami.

Walcz o 100 000 PLN

Jeśli znasz się na C++ i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu aplikacji mobilnych, weź udział w bada Developer Challenge i zgarnij nagrodę główną w wysokości 100 000PLN. O konkursie bardzo szczegółowo pisałem jakiś czas temu.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 21 czerwca 2010
Tagi: , , ,
Kategorie: ciekawostki, gsm, internet, komercyjne, miniblog, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Dlaczego warto zainteresować się platformą Samsung bada"

 1. Czy to jest wpis sponsorowany? Jedyna odpowiedź na pytanie „dlaczego warto” straci rację bytu po rozdaniu nagród.

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 2. @Tomek Zieliński: to na bank jest wpis sponsorowany.
  Po co robić aplikację na rynek, gdzie będzie znikoma ilość odbiorców?

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 3. żeby zgarnąć 100 000zł?

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 4. @mitcom: 100 tys. zł – koszta.
  Zamiast poświęcić czas, wiedzą i pomysł za 100 tys. zł wolałbym to samo zrobić na iPhone lub Android – zgarnąłbyś o wiele więcej.
  Poza tym dla Samsunga do żadne pieniądze za szmer jaki się tworzy wokół Samsung Wave.

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 5. Widzę, że nawet 100k PLN nie zachęca do zabawy z nową platformą, nikt nie chce zainwestować w nisze.

  Podczas ostatniego 3Campu też główny nacisk prezentacji był nastawiony na iPhone i Androida.
  „- A jak to wygląda w przypadku innych platform?
  – Jakich innych platform? Praktycznie nie ma innych platform…”

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 6. @Tomasz Topa: taka prawda. Nokia czy Samsung przez lata nie potrafili zrobić uniwersalnego sposobu dla mobilności… Przespali, a teraz próbują gonić i gonić konkurencję.

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 7. Moja opinia na temat tego systemu: http://andek.pl/blog/samsung-bada-os-big-wtf/

  Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów