Co z tym Androidem 2.3 i 3.0?

 

Pojutrze minie 5 miesięcy od premiery Androida 2.3 Gingerbread przeznaczonego dla telefonów, natomiast wersja 3.0 Honeycomb dla tabletów ma już ponad dwa miesiące (premiera pod koniec lutego). Jednak opublikowane dziś przez Google zestawienie wersji Androida funkcjonujących na rynku, pokazuje coś ciekawego.

W pięć miesięcy po premierze, Android 2.3.x ma niespełna 4% rynku, natomiast wersja tabletowa, czyli 3.0 Honeycomb tylko 0.3%. Od czasu premiery wersji 2.2 FroYo, której to wielokrotnie wytykano niedostosowanie do tabletów, natomiast chwalono za sporego kopa wydajnościowego dla telefonów, coś stanęło w miejscu.

Gdyby nie fakt, że Google publikuje dane na podstawie faktycznych wizyt w Android Market, przyrost udziału „piernika” o niespełna 2.3 punktu procentowego w stosunku do marca 2011, można by potraktować jako błąd statystyczny. A przecież każdego miesiąca pojawia się informacja o premierze przynajmniej jednego nowego telefonu działającego na Androidzie.

Na dniach ma do mnie trafić dość nowoczesny telefon z Andoidem (mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będę mógł podać więcej szczegółów), który można spokojnie zakwalifikować do grupy hi-endowych pozycji i wszystko wskazuje na to, że wciąż będzie działał w oparciu o wersję 2.2.

Przy okazji wpisu poświęconego ePrasie na tabletach napomknąłem, że znalezienie tabletów opartych o Androida 3.0 graniczy z cudem. I faktycznie, 0.3% udziału po trzech miesiącach od premiery Androida 3.0 i Motoroli Xoom wskazuje, że coś jest nie tak.

Sprzedaż tabletu Motoroli szacuje się na 100-200 tysięcy egzemplarzy od czasu premiery. Dla porównania, mówi się o przynajmniej 400 tysiącach sprzedanych iPadów 2 w ciągu tylko pierwszego weekendu.

A gdzie te wszystkie pozostałe nowoczesne tablety z nowym Andkiem? Notion Ink Adam ma dopiero dostać aktualizację do wersji 2.3. Sprzedaż Eee Pad Transformer od Asusa ruszyła dopiero niedawno, podobnie jak Acer Iconia A500, a jakoś nie słychać o kolejkach przed sklepami. HTC Flyer ma mieć na pokładzie 2.3.x. Coś słabo, prawda?

Wujku Google, co się dzieje z Androidem?

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 4 maja 2011
Tagi: , , , , , , , , , ,
Kategorie: android, google, gsm, software, tablety, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Co z tym Androidem 2.3 i 3.0?"

 1. Asus Transformer został sprzedany w kilka godzin. Jak się okazuje jest tabletem lepszym od ipada 2. Apple aby walczyć z konkurencją (nie tylko ceną) wykupił części potrzebne do produkcji. Każdy tablet z Androidem 3.0 i ceną poniżej 500$ jest lepszy od ipada 2.

  Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Próbuję sobie załatwić jakieś cudeńko z Androidem 3.0 żeby sobie wyrobić opinię, na razie iPad 2 mnie w pełni zachwycił…

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 2. Poza Transformerem warto zaczekać pół roku. Jeśli w 3 kwartale wyjdą tablety z Tegrą 3 i Androidem 3.1 to wszyscy dotychczasowi użytkownicy tabletów będą sobie wypominać wyrzucone pieniądze. Aktualnie tak narzekają klienci ipada 1. Tablety i smartfony za szybko się zmieniają, aby kupować każdą nową wersję tego samego.

  Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Trzymając się tej zasady, to albo kupujesz nowy sprzęt w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od premiery, albo czekasz kolejny rok na nową generację, bo przecież starej się nie opłaca.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Starą się opłaca, bo jest tańsza.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Starą się opłaca, bo jest tańsza od tej z dnia premiery.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Cenowo może i tak, ale pod względem technicznym można czekać w nieskończoność. Gdy kupowałem Archosa 70 słyszałem „poczekaj, zaraz będą tablety z Tegrą”. Gdy brałem Adama – „poczekaj, przecież zaraz Android 3.0 będzie”. Teraz już można usłyszeć właśnie „poczekaj pół roku, będą tablety z Tegrą 3 i Androidem 3.1”. To samo z iPadem – ktoś sobie chciał kupić „jedynkę” jesienią, to się znajomi pukali w czoło mówiąc, że nie ma sensu, bo przecież zaraz dwójka będzie. W zasadzie jeśli się teraz do wakacji nie kupi iPada, to też już wszyscy będą sugerowali czekanie na trójkę.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 3. Czyżbyś czekał na LG p999 (g2x)? Opis i wersja androida 2.2 pasują jak ulał. Mam go od tygodnia i bez zrobienia roota wytrzymałem zaledwie 3 dni. Słuchawka w pierwotnej wersji softu wytrzymywała 5-6 godzin przeciętnego użytkowania. Fabryczny reset zwiększył czas do 12 godzin, czyli nadal za mało. Dopiero root i wyrzucenie śmieci, którymi uraczył mnie t-mobile pozwoliło mi na to by cieszyć się w pełni telefonem. Aktualnie wystarczy ładowanie co drugi dzień.

  A teraz, skoro i tak już jest zrootowany zastanawiam się nad CM7 – pod tym modem można na tym telefonie zainstalować Gingerbread. Poczekam jeszcze na opinie na temat stabilności takiego rozwiązania.

  Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • CM7 chyba dopiero jest portowany na p990/p999, gdzieś na XDA mi mignęły wątki o pierwszych nightlies skompilowanych w ciągu weekendu majowego.

   A co do telefonu – no, gdyby się uprzeć, to blisko :)

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 4. Na Android Community znalazłem info o Gingerbread na LG dwa dni temu:
  http://androidcommunity.com/t-mobile-g2x-android-2-3-gingerbread-preview-20110502/

  A telefon? Skoro nie LG to może HTC G2 (ciągle high-end ale premierę miał już dość dawno) albo Samsung Galaxy 4G S (fajny, ale nie podoba mi się nakładka jaka Samsung dał na oryginalne FroYo). Nad tymi się akurat sam zastanawiałem bo to najciekawsze co t-mobile w US ma w swojej ofercie.

  Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

  • Miałem nadzieję, że telefonik przyjdzie już w tym tygodniu i nie będę musiał przeciągać tajemnicy :) W zasadzie trafiłeś bardzo blisko, wymieniony G2X ma europejskiego braciszka ;) Mam nadzieję [odpukuję w niepikselowane], że nic się nie zmieni i w przyszłym tygodniu będę się nim bawił :)

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 5. Wczoraj ukazała się aktualizacja HTC Desire HD do 2.3 – śmiga bardzo ładnie :)

  Autor komentarza, czwartek, 5 maj 2011 #

 6. Chcę zaktualizować HTC Magic (Android 1.6) do wersji 2.2 lub 2.3
  Czy wiecie gdzie można zamówić taką usługę albo gdzie szukać polskojęzycznych informacji jak to zrobić samodzielnie?

  Autor komentarza, czwartek, 5 maj 2011 #

 7. Wszystko tam znajdziesz, zapytasz.
  http://forum.android.com.pl/f52/

  Autor komentarza, piątek, 6 maj 2011 #

 8. I pojawiło się nowe zestawienie – w nawiasach podaję zmianę w stosunku do majowych danych:

  Android 1.5 – 1.9% (- 0.4)
  Android 1.6 – 2.5% (- 0.5)
  Android 2.1 – 21.2% (- 3.3)
  Android 2.2 – 64.6% (- 1.3)
  Android 2.3 – 1.1% (+ 0.1)
  Android 2.3.3 – 8.1% (+ 5.1)
  Android 3.0 – 0.3% ( bez zmian )
  Android 3.1 – 0.3% ( + 0.3)

  Liczba użytkowników z (prawie) najnowszą wersją pierniczka (Gingerbread) zwiększyła się o 5 pp, pojawiły się jakieś pierwsze urządzenia z Andkiem 3.1… ale i tak tempo zmian nie jest jakoś specjalnie powalające.

  Autor komentarza, czwartek, 2 cze 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów