34-letnia małpa

 

Sto lat, sto lat…

W październiku 2005 swoje 34. urodziny obchodzi znany i lubiany znaczek – @, czyli nasza polska „małpa”.

W październiku 1971 roku, inżynier Ray Tomlinson po raz pierwszy użył znaku „@” do oznaczenia wiadomości e-mail, oddzielenia nazwy konta od nazwy maszyny, na której to konto się znajduje. Ray jest uznawany za „ojca e-maili”, ponieważ napisał pierwszy program pocztowy, który pozwalał na wysyłanie wiadomości pomiędzy różnymi komputerami. Całe 200 linijek kodu, a jak zmieniło świat!

Czemu wybrał akurat małpkę? Jego klawiatura miała jedynie 12 znaków przestankowych (? – po angielsku „punctuation marks”, nie pamiętam jak się to zwało po polsku dokładnie :/). Kropki, przecinki, podkreślenia itp. były już używane w informatyce, natomiast „@” było czymś nieużywanym. Ale na tyle charakterystycznym, że zapamiętywanie „adresów e-mail” stało się prostsze.

Tak czy owak, dzięki temu „wynalazkowi”, zawdzięczamy obecne formy komunikacji. Czy ktoś wyobraża sobie teraz życie bez poczty elektronicznej? Czy to nie „@” właśnie nie kojarzy się jednoznacznie z Internetem? Ray – dzięki! :)

Wpis opublikowany 22 października 2005
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "34-letnia małpa"

  1. A kiedys @ nie nazywalo sie „malpa” tylko „uchem slonia” :D

    WiLQ, sobota, 22 Paź 2005 #

  2. a to były zoofile :D

    nononono, sobota, 22 Paź 2005 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

koko: Czesc wszystkim, a ja mam pytanie, mieszkam w uk i zalozylem pay pala,2 dni temu dokonalem tranzakcji i zaplacilem z... więcej »

Meh: Witam, Patrząc na recenzje w Amazon UK, ta nawigacja jest cieniutka. Jak jest z gubieniem sygnału GPS? Bo na to... więcej »

janusz walecki: Kupiłem Router Netgear N600 WNDR3700v2 w celu wykonania domowej sieci Wi-fi. Obecnie korzystam z modemu... więcej »

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
3000 organizacji społecznych i ponad 900 sklepów