XML opatentowany?

 

Oto mamy kolejny przykład tego, jak patenty mogą skutecznie zatrzymać lub nawet cofnąć rozwój technologii. C|Net News podaje, że niewielka firma Scientigo twierdzi, że standard XML narusza ich patenty.

Patenty numer 5,842,213 i 6,393,426, zgłoszone w roku 1997, obejmują „transferowanie danych w neutralnej formie”. Scientigo twierdzi, że XML to nic innego jak wykorzystanie tego patentu. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. XML jest coraz popularniejszym sposobem przesyłania danych, choćby kanały RSS. Nakładając opłatę za wykorzystanie patentu, ustawiliby się na najbliższe lata.

Brzmi groźnie, ale raczej nic nie dojdzie do skutku. Niezależni adwokaci już stwierdzili, że Scientigo ma bardzo małą szansę na udowodnienie swoich racji. XML powstał jako pierwszy szkic w 1996 roku, pierwsza pełna specyfikacja została opublikowana w grudniu 1997r. Wywodzi się on z języka SGML, który ma swoje korzenie w latach 80. XX wieku i czerpie z pomysłów jeszcze z lat 60. XX wieku.

Scientigo ma więc za przeciwnika nie tyle przepisy i inne patenty, co kilkadziesiąt lat historii. Viva wolne oprogramowanie! Viva brak patentów!

Wpis opublikowany 22 października 2005
Tagi: , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "XML opatentowany?"

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów