Takich reklam nie róbcie

 

Czy może być coś gorszego od flashowej reklamy odgrywającej dźwięk? Tak: kiepska reklama odgrywająca dźwięk.

Otwieram sobie stronę tv.wp.pl, czasem dobrze wiedzieć co będzie w telewizji wieczorem. I gdy na ekranie powoli pojawia się tabelka z kanałami, nagle z głośników wydobywa się głos. Głos mówiący jakieś abstrakcyjne dla mnie rzeczy.

Szybko przelatuję wzrokiem po wielkim bannerze na górze strony: nie, to nie to. Dotyczy czegoś zupełnie innego. Przejeżdżam w dół, oglądam wielki pionowy „wieżowiec” z boku – nie, tu też coś innego. A głos dalej swoje, opowiada mi teraz o jakimś masakrycznym porodzie (!) na zabitej deskami wiosce.

Dwa przesunięcia ekranu w dół – nie ma tu niczego, co by można było kliknąć w celu wyłączenia tego głosu. Coś strasznego. Co jest?Sprawdzam tytuły pozostałych zakładek otwartych w przeglądarce… nie, to musi być na stronie w programem. A głos mówi już ponad dwie minuty.

W historii pojawiają się pierwsze czarne charaktery, zabójcy. We mnie też odzywa się instynkt zabójcy, bo mija trzecia minuta, a ja dalej nie mogę zlokalizować źródła głosu. Co gorsze, wiem że to jakaś reklama, ale wciąż nie mam zielonego pojęcia co to ma reklamować. Lecę w dół piksel po pikselu. Zapoznałem się dokładnie z bannerami na górze i boku strony, ale tam nic nie było.

I w końcu znalazłem. Na samym dole strony, tuż nad stopką, coś takiego:

Klub książki producenta kosmetyków. No tak, to oczywiste. I to jeszcze umieszczone na samym końcu strony żeby można było wysłuchać kilka razy informacji czego to jest reklama…

Gdyby ktoś szukał koronnego argumentu za adblockami, to może tu linkować.

Wpis opublikowany 12 września 2009
Tagi: , , ,
Kategorie: internet, media, reklama, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Takich reklam nie róbcie"

 1. Ano właśnie…
  O ile reklamy AdSense nawet lubię (bo można dzięki nim wpaść na ciekawe strony z ciekawymi produktami), o ile jakieś bannerki delikatne mi nie przeszkadzają – a jeśli nawet przeszkadzają to rozumiem, że zarabiać trzeba – to już reklamy dźwiękowe pochowane „niewiadomogdzie” albo takie co to zasłaniają całą stronę są wg mnie do kitu.
  I jeśli chodzi o moją skromną osobę to jeśli nawet odniosą taki skutek, że kojarzę produkt to i tak go nie kupuję najczęściej bo pamiętam, że reklama mnie wkurzała (no chyba, że naprawdę nie ma wyboru).

  Autor komentarza, sobota, 12 wrz 2009 #

 2. „Człowiek tęsknił do zapachu kozy” :D – nie mam więcej pytań :D

  Autor komentarza, sobota, 12 wrz 2009 #

 3. „Zapoznałem się dokładnie z bannerami na górze i boku strony” – może właśnie po to umieścili tą reklamę. Zresztą podziwiam Twoją cierpliwość, ja bym wyłączył stronę.

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 4. A najgorsze jak otworzysz kilkanaście kart w tle i nagle z jednej wydobywa się jakiś dźwięk. Tylko z której?

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 5. @Czarek: jeśli przez jakąś reklamę zapoznaję się z kreacjami konkurencji, to również jest coś nie tak z tą kampanią… :)

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 6. Ze mnie się śmieją, że jestem przeciwny adBlockowi ;P Ale – jak to mawiam – głosuję pieniędzmi. Na stronach, które mnie wkurzyły takimi zachowaniami – nie bywam. Odpadła cała WP (zaglądam, jeśli naprawdę nie mam co robić), wszelkie materiały filmowe na onecie i gazecie, parę sajtów z filmikami (metacafe swego czasu strasznie podpadła…), zamiast filmweba używam imdb, itp, itd. Nie mam nic przeciwko reklamie. Nawet lubię reklamę – jest źródłem informacji. Ale jak się niektóre zachowują jak świadkowie jehowy (bez obrazy – niektórzy są naprawdę nachalni) to wypad z baru z całym sajtem.

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 7. Już kilka razy trafiłem na ten baner. Bardzo denerwuje i najczęściej jest na samym dole strony.

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 8. Pewien czas temu TVP reklamowala sie na Wyborcza.pl w tak bezczelny sposob, ze musialem o tym napisac notke: http://michal.osmenda.com/2009/04/04/glosne-reklamy-na-stronach-www-czyli-telewizja-publiczna-w-ataku/

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 9. To teraz firmy będą wykupywały dwa lub trzy bannery, jeden wkurzający na samym dole strony a resztę prawdziwych, żeby tylko użytkownik mógł dokładnie przeszukać wszystkie w poszukiwaniu wyłącznika dźwięku :)

  Autor komentarza, niedziela, 13 wrz 2009 #

 10. Reklama video w Internecie ma sens np. na YouTube przed pełnometrażowymi produkcjami albo na zwykłych stronach w postaci playera jak w Google AdSense: interesuje mnie – klikam „Play” i oglądam, nie to nie.

  Reklamodawcy chyba nie zdają sobie sprawy, że gadająca reklama odtwarzana automatycznie po otwarciu strony bardziej im zaszkodzi niż pomoże. W użytkowniku wzbudza irytację i chęć opuszczenia takiej witryny czyli cel odwrotny do zamierzonego. Dla mnie to bardziej antyreklama. Ale może kiedyś się nauczą…

  Autor komentarza, poniedziałek, 14 wrz 2009 #

 11. Dlatego polecam adblocka w ktorym nalezy wpisac:

  /(advert|click|gemius|ban*er|view.atdmt.com)/
  /\D(588|468|234|160|120)x(600|400|120|90|60)\D/
  /(/ad[\.sdv][^o])|(/ad/)/

  i po klopocie z 90% reklamami

  Autor komentarza, wtorek, 15 wrz 2009 #

 12. Nie jestem za adblokiem. Jestem za bojkotem tych stron które godzą się na tak inwazyjną reklamę (inwazyjną? Tak! inwazyjną, bo jak słucham na cały regulator ukochanej muzyki i mi nagle leci reklama w tle to mam ochotę wymordować najeźdźców w moją prywatność).

  Nie mam nic przeciw reklamie w formie statycznej, często nawet mnie to interesuje (jeśli powiązane tematycznie). Ale bez chamstwa proszę..

  Autor komentarza, środa, 16 wrz 2009 #

 13. Za to bardzo dobrą reklamą z dźwiękiem jest ad BetClicka na tej stronie:
  http://ekstraklasa.wp.pl/kat,77154,title,Co-sie-dzieje-z-Legia-Lechem-i-Wisla,wid,11516999,wiadomosc.html?ticaid=18c9e
  Pod tabelą wyników z prawej strony.

  Nic na siłę, a działa.

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 wrz 2009 #

 14. Jakość reklam w polskim Necie woła o pomstę do nieba – jak pokazują badania większość użytkowników ma ich serdecznie dość

  Pozwolę sobie podać link to swego bloga:
  http://mirekpolyniak.wordpress.com/2009/08/27/po-trzecie-nie-irytuj/

  i polecam uważne przeczytanie wszystkim związanym z reklamą online

  a reklamy video, czy audio, które samoczynnie się uruchamiają to po prostu KOSZMAR

  Autor komentarza, niedziela, 27 wrz 2009 #

 15. Już ze strachem myślę, co by się działo, gdybym musiał szukać głośnej reklamy we wszystkich otwartych okienkach w przeglądarce (teraz mam 53 sztuki !).

  Na całe szczęście od pół roku, kiedy zmieniłem płytę główną, nie ściągnąłem jeszcze sterowników do karty dźwiękowej ;-)

  Autor komentarza, niedziela, 28 lut 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów